Вибір матеріалу для покрівлі
Розглянувши основні матеріали для будівництва стіни, їх особливості, переваги та недоліки, у Вас, мабуть, сформувалося уявлення про те, який вигляд матиме Ваш будинок, а можливо Ви вже зробили свій остаточний вибір. Тому продовженням нашої статті буде огляд основних матеріалів для облаштування покрівлі будинку.
Дах – це «п’ята стіна» будинку, що постійно попадає під вплив факторів природного та антропогенного походження, яка повинна щодня захищати мешканців чи то від опадів, талої води, сконденсованої вологи, чи від сонячних променів та вітру. Так жорсткі умови експлуатації вимагають від покрівельних матеріалів високої міцності та морозостійкості як параметрів, які визначають довговічність даху.
Приваблива крівля – це також свого роду «візитна картка» Вашого будинку. Саме по цій частині конструкції можна вирізнити окремий будинок з натовпу сусідів,а тому окрім захисних функцій та їх довговічності, дах задовольняє естетичні смаки власника будинку, відповідно до яких часто і здійснюється вибір того чи іншого матеріалу.
Отже, висновок такий, що сучасна покрівля повинна поєднувати в собі такі важливі параметри як термін експлуатації, солідний вигляд та комфорт з врахуванням вартості обраного матеріалу.
Для того, щоб визначитися з вибором, розглянемо основні варіанти покриття даху, які представлені сьогодні на ринку.
Металочерепиця
Металочерепиця – один з найбільш популярних товарів на ринку. Це пояснюється невисокою ціною, приємним естетичним виглядом, який імітує натуральне покриття та довговічністю матеріалу. Виготовляється матеріал зі сталевих листів товщиною 0,4-0,7мм, які в процесі виробництва покриваються цинком або сплавом цинку з алюмінієм та оброблюються багатошаровим полімерним покриттям, яке попереджує корозію та зберігає колір.
Головними перевагами металочерепиці є мала вага, та, відповідно, мале навантаження на стропильну систему, гладкість поверхні, що окрім естетичного вигляду забезпечує краще стікання снігу та води, відносно доступну вартість самого матеріалу та робіт по його встановленню. Крім цього, широкий вибір кольору та структури дозволяє задовольнити естетичні смаки власників приватних будинків.
Вибір металочерепиці потрібно проводити з врахуванням деяких особливостей. При виробництві металочерепиці різні виробники використовують різні полімерні покриття, такі як поліестер (матовий та глянцевий), пурал, пластизол та ПВДФ (полівінілдіфторид). Найдешевшим є поліестер, який є має низьку механічну стійкість, легко дряпається, тому потребує додаткової уваги при перевезенні та в процесі встановлення. Найдорожчим покриття є ПВДФ. Металочерепиця з таким полімерним покриттям не втрачає колір протягом всього часу експлуатації і є найбільш довговічною.
Надійність даху, покритого металочерепицею в дуже великій мірі залежить від дотримання технології при її встановленні. Ось кілька нюансів: оскільки в перерізі металочерепиця представляє собою багатошаровий «сендвіч» – листи потрібно різати ножицями для металу, для розрізання не можна використовувати кутову шліфмашину («болгарку», улюблений інструмент будівельників), тому що в цьому разі шари покриття на зрізі будуть просто «пошматовані» і це відкриє шлях до швидкісної корозії. Так само, для запобігання корозії усі зрізи і отвори повинні покриватися шаром захисного лаку. Дотримання тільки цих порад дозволяє подовжити термін служби даху майже в півтора рази.
Висока вологість повітря, жорсткі умови експлуатації суттєво впливають на довговічність металочерепиці. Узагалі, ідеальні умови експлуатації такого даху – вентильоване горище, температура повітря якого мало відрізняється від зовнішньої. Проте, прагнучи максимально використовувати простір будинку, ми влаштовуємо мансардні опалювані приміщення, а це вимагає вже зовсім іншого підходу до облаштування покрівлі.
Насамперед, нам потрібно ізолювати покриття даху від вологи житлового приміщення. Для цього використовується паробар’єр – плівка, що припиняє доступ пари з житлового приміщення, до утеплювача. Плівки постачаються різними виробниками, відрізняються між собою ціною і довговічністю, однак треба розуміти, що у будь-якому випадку, термін їх використання обмежений.
В холодну пору року на внутрішній поверхні покрівлі утворюється конденсат. Це зумовлено фізичним явищем, що називається «точка роси» – волога з повітря конденсується на холодній поверхні. Для тощо щоб ця вода не проникала в мансардну кімнату чи товщу утеплювача ставлять гідробар’єр – полімерну плівку, яка знаходиться під покрівлею. Ця плівка в свою чергу може бути дешевою і відповідно недовговічною або ж надійною і високоякісною, але за ціною близькою до ціни самої металочерепиці. В зв’язку з цим, довговічність такого даху буде сильно залежати від вибору гідроізоляції та професійності робітників, які виконуватимуть монтаж даху.
NB! Гідробар’єр має бути змонтований не впритул до поверхні даху, а з провисанням, таким чином, щоб волога скочувалась по плівці, а не затримувалась на металевій поверхні.
Ще одним недоліком металочерепиці є погана шумоізоляція, яка стає відчутною під час дощу чи граду і може позбавити Вас повноцінного сну.
Гарантія на металочерепицю складає 10-15 років. Проте, при дотриманні всіх вимог монтажу термін служби такої покрівлі може перевищувати 20-30 років.
Вартість. Ціна на металочерепицю відрізняються в залежності від виробника та типу полімерного покриття й починаються від 70-80 грн/ м2 до 250 грн/м2.
Висновок. Металочерепиця – це недорогий матеріал, популярний через добре співвідношення ціна-якість.
Профнастил
Ще одним доступним по ціні матеріалом є профнастил. Це покриття представляє собою оцинковані листи гофрованої сталі, які можуть бути з кольоровим полімерним покриття, або без нього.
При монтажі дахів з профнастилу застосовується листи, що мають висоту профілю не менше 35 мм. Це обумовлено необхідністю в зимовий час витримувати вагу снігу. Сам монтаж матеріалу проходить швидко й може проводитись як на вертикальній, так і на горизонтальній поверхні. Підбирати профнастил для крівлі потрібно так, щоб його довжина була не меншою за довжину скату покрівлі. В такому випадку виключається поява поперечних стиків, підвищуються захисні якості покрівлі, зменшується трудомісткість робіт.
При облаштуванні дахів застосовується профнастил типу «Н», конструкція якого передбачає наявність незнімної опалубки. У матеріалу подібного типу є додаткові ребра жорсткості, а висота гофра складає 44 мм.
За рахунок можливості використання на майже горизонтальній поверхні (від 10°С), дах з профнастилу переважно застосовується в комерційному та промисловому будівництві при спорудженні ангарів, павільйонів або складів.
До недоліків профнастилу відносять високий рівень шуму, притаманний металевим матеріалам та відносно простий естетичний вигляд.
Гарантія на профнастил складає від 15 до 20 років, в залежності від наявності полімерного покриття. Термін служби матеріалу за умов професійного монтажу досягає 25-30 років.
Вартість. Ціни на профнастил можуть коливатися в межах 60-150 грн/м2, в залежності від товщини матеріалу та типу полімерного покриття.
Висновок. Профнастил можна часто зустріти на покрівлях приватних будинків через його невисоку вартість, легкість монтажу та відносно високу довговічність. Як і у випадку з металочерепицею, покрівля з профнастилу потребує гарної ізоляції від шуму та має слабку стійкість до механічних пошкоджень.
Керамічна черепиця
Керамічна черепиця завдяки високим показникам довговічності та природній красі вважається еталоном архітектурної естетики. Це одн з найстаріших матеріалів для покрівлі, який виготовляється шляхом обпалювання натуральної глини в спеціальних печах. В результаті такого виробничого процесу керамічна черепиця представляє екологічно чистий матеріал з високою вогнестійкістю, який недарма ще називають натуральною черепицею.
Термін служби матеріалу складає 100-150 років, при цьому витрати на експлуатацію такого даху мінімальні, або взагалі відсутні. Матеріал витримує суворі погодні умови, перепади температури, хімічне та механічне навантаження не змінюючи свого вигляду протягом всього терміну експлуатації. Прикладом служать будинки Старої Європи, конструкціями даху яких щороку милуються мільйони туристів.
Керамічна черепиця має високі показники шумопоглинання, морозостійка, не піддається корозії. Мікропори в структурі матеріалу дозволяють даху «дихати», за рахунок чого сконденсована під покрівлею волога швидко вивітрюється.
Широкий вибір кольору та форми керамічної черепиці, представлена сьогодні на ринку, що дозволяє підкреслити індивідуальність кожного приватного будинку.
Існує думка, що основним обмеженням в застосуванні черепиці є її велика вага, що вимагає потужних крокв і додаткової витрати пиломатеріалів під риштування. Однак це не зовсім так. Частка власної ваги черепиці щодо розрахункового навантаження на конструкцію даху не така велика, у порівнянні, наприклад, зі сніговим навантаженням. Просте порівняння показує, що розрахункове навантаження для покрівлі з черепиці лише на 30% вище, ніж для металевих покриттів.
Звичайно, крокв’яна система потребує посилення якщо порівнювати з металевою покрівлею. Цього зазвичай досягають шляхом зменшення кроку крокв.
При використанні керамічної черепиці в якості покрівельного матеріалу потрібно використовувати лише якісну покрівельну плівку або суцільне риштування з подальшим укладанням руберойду. Це дозволить максимально герметизувати дах. Монтаж натуральної черепиці має багато нюансів, тому цією справою повинні займатися лише професіонали.
Ціна керамічної черепиці вища ніж металевої чи м’якої. Однак, в перерахунку на термін служби – виходить, це один з найбільш економічних матеріалів. Виробники керамічної черепиці надають гарантію на свою продукцію в межах 30-50років.
Вартість. Ціна на керамічну черепицю починаються від 110 грн й закінчуються на відмітках 500-600 грн за м2.
Висновок. Керамічна черепиця є одним з найкращих матеріалів для облаштування крівлі. Натуральна основа, солідний вигляд, який не втрачається протягом всього терміну експлуатації, відмінна шумоізоляція свідчать про беззаперечні переваги перед альтернативними матеріалами. Єдиним серйозним бар’єром є ціна керамічної черепиці. Але якщо Ви вирішили мати будинок з неперевершеним естетичним виглядом покрівлі, яка радуватиме Ваші очі все життя – неодмінно обирайте керамічну черепицю.
Цементно-піщана черепиця
Під терміном натуральна черепиця розуміють також цементно-піщану черепицю, яка, як і керамічна черепиця, виготовляється лише з природних матеріалів. Цементно-піщана черепиця з’явилась на ринку недавно як альтернатива керамічній черепиці – дешевший варіант. Виготовляється цементно-піщана черепиця з цементу, піску та оксиду заліза. Такий матеріал не потребує обпалення в печі, оскільки міцність він отримує в результаті природного затвердіння цементу, тому вартість цементно-піщаної черепиці менша, в порівнянні з керамічною черепицею.
Як правило, для розрахунків навантаження приймають не вагу одиниці черепиці, а вагу 1 м2 покриття даху. Це пов’язано з тим, що черепиця буває різних форм і товщини і при укладці площа накладання одного елемента на інший може бути від 30 до 100% площі одного елемента. Зазвичай, цементно-піщана черепиця виготовляється простішою за формою і має меншу площу перекриття.
Якщо порівнювати черепицю однакової форми, то вага цементно-піщаної черепиці дещо більша за вагу керамічної, 35-40 кг проти 32-38 кг на м2.
Монтаж цементно-піщаної черепиці являє собою кропітку трудомістку роботу. Черепиця кріпиться спеціальними скобами до обрешітки, утворюючи ряди. Розмір плит цементно-піщаної черепиці складає 42х33см, або 41х24см, тому для покриття 1 м2 потрібно 10 або 15 шт. відповідно. Допустимий діапазон нахилу даху складає 20-60°.
Цементно-піщана черепиця витримує близько 1000 циклів морозостійкості, не вигорає на сонці, має низьку теплопровідність та добре поглинає шум дощу.
Серед недоліків матеріалу його крихкість, яка є особливо небезпечною при перевезенні, відносно висока вага, яка потребує додаткових витрат на посилення крокв’яної системи та менший вибір кольорів та структур.
Виробники надають гарантію від 20 до 30 років на цементно-піщану черепицю, яка при дотриманні умов монтажу здатна прослужити понад 100 років.
Вартість. Ціна квадратного метра на цементно-піщану черепицю складає від 80 до 200 грн/м2.
Висновок. Оцінюючи переваги та недоліки цементно-піщаної черепиці, можна зробити висновок, що за відносно невеликі гроші цей матеріал пропонує майже всі переваги натуральної черепиці, які включають повну екологічність, довговічність та естетичний вигляд.
Бітумна (м’яка) черепиця
Бітумна черепиця виробляється зі скловолокна або целюлози, що наноситься на бітумну основу. Головною особливістю такої черепиці є здатність повторювати будь-яку форму даху за рахунок гнучкості.
Якщо Ваш проект передбачає створення даху незвичайної форми та дизайну Ви неодмінно звернете вагу на цей матеріал. Крім того, м’яка черепиця також легко переносить геометричні похибки даху, неминучі деформації, що виникають при усадці будівлі, усушці стропильної конструкції, в результаті температурних перепадів і т.п., а випадкові пошкодження легко усуваються завдяки малим розмірам і можливості взаємозаміни елементів такої крівлі. Бітумна черепиця має малу вагу (8-12 кг/м2), тому транспортування та монтаж проходять швидко. Мінімальний кут нахилу даху, який буде вкритий м’якою черепицею повинен бути не меншим за 12°, в той час як максимальний кут нахилу необмежений. Ще однією особливістю монтажу бітумної черепиці є мінімальна кількість відходів в порівнянні з листовими матеріалами, особливо при облаштуванні даху нестандартної форми. Матеріал може мати шестикутну, трикутну, прямокутну або округлу структуру та широкий вибір кольорової гамми.
Бітумна черепиця чудово поглинає шум дощу, граду та пориви вітру. Витрати на ремонт та експлуатацію такого даху будуть мінімальними, оскільки м’яка крівля не ржавіє, не піддається корозії, не гниє, а елементи крівлі легко замінюються новими в разі потреби.
Матеріал витримує перепади температури, для цього виробники додають спеціальні присадки в бітум, що утримують від крихкості в мороз та від плавлення в спеку. Однак, м’яку черепицю все таки краще використовувати в середніх та холодних кліматичних зонах. Термін служби матеріалу при правильному монтажі та експлуатації складає 40-50 років, в той час як гарантія на матеріал розповсюджується на період від 15 до 20 років.
Недоліками бітумної черепиці є високий ступінь горючості, можливість втрати кольору з часом через вплив УФ променів та неможливість будівництва даху взимку. Існує також думка, що м’яка покрівля має менш солідний вигляд в порівнянні з натуральною черепицею.
Вартість. Ціна матеріалу за м2 складає від 80 до 180 грн/м2.
Висновок. Бітумна черепиця – матеріал, який здатний втілити в життя найсміливіші архітектурні проекти, і широко використовується в усьому світі: від холодної Канади та Фінляндії до країн з «вічним» літом. Матеріал має гарні показники довговічності й комфорту та доступну ціну.
Екзотична покрівля
До екзотичного даху можна віднести такі природні матеріали як комиш, гонт та зелена крівля (дерн), які використовувались у якості покриття з найстаріших часів, й сьогодні з успіхом повертаються у «моду» сучасного будівництва.
Покрівля з використанням цих матеріал забезпечує повну екологічність, елітний вигляд крівлі та ексклюзивність всього будинку. Покрівлі з комишу, гонту чи дерну можна часто зустрічаєтся на будівлях комерційного призначення, наприклад ресторану, готелю чи салону краси, де незвичний зовнішній вигляд дозволяє привернути увагу відвідувачів.
Комиш – рослина, яка володіє такими важливими в будівництві природними якостями як стійкість до води та вологості, чудовий естетичний вигляд та тривала довговічність. Квадратний метр комишу товщиною 20 см важить від 25 до 30кг/м2. Матеріал гнучкий, може набувати різної архітектурної форми, що додасть будинку індивідуальності. Покрівля з комишу чудово справляється з опадами та коливаннями температури, гарно поглинає шум, стійка до сирості та не піддається гниттю.
Особливістю покрівлі з комишу є відсутність потреби в гідроізоляції та теплоізоляції. Вода не затримується на гладкій поверхні, а по теплопровідності комиш можна порівняти з мінеральною ватою. Природна вентиляція такої крівлі разом з екологічністю матеріалу забезпечують відмінний мікроклімат будинку та здоров’я його мешканців.
Термін служби крівлі з комишу складає не менше 50 років.
Вартість облаштування даху з комишу з врахуванням матеріалу складає 100$ /м2.
Гонт також відноситься до дорогих покриттів. Гонт виготовляється з відбірної деревини цінних порід, таких як дуб, сибірська модрина та канадський кедр й представляє собою невеликі дощечки розміром 200-800 мм по довжині і 60-200 по ширині.
Дах із гонту передає всю красу вигляду природної деревини й стане незамінним при будівництві приміщення в етнічному стилі. Матеріал володіє всіма перевагами дерева: міцність, екологічність, відмінні показники теплового опору та довговічність.
Покрівля з гонту є оптимальним вибором для людей, які живуть в холодних кліматичних зонах. Завдяки природним властивостям деревини будинки з такою крівлею, утепленні з пінними системами теплоізоляції, дадуть найвищі показники збереження тепла.
Вага квадратного метру гонту складає менше 20кг/м2, тому обладнування посиленої стропильної системи не потрібно. Натомість монтаж даху з гонту є одним з найдорожчих, повинен проводитись лише професіоналами та передбачає укладку деревин в декілька шарів, а також обов’язкову обробку антисептиками для попередження гниття та засобами захисту від УФ випромінювання.
Термін служби гонтової покрівлі складає 50-100 років.
Вартість гонтової покрівлі (3-х шарове покриття) складає 50-60$ / м2, при цьому слід враховувати, що вартість робіт буде не меншою.
Дернову покрівлю обирають ярі фанати екологічного будівництва та природної флори. Така конструкція представляє собою рослинний шар на поверхні будинку, який утворює зелений сад квітів та трави.
При облаштуванні дернової крівлі консультація професійних проектувальників є обов’язковою, адже конструкція потребує встановлення спеціальної стропильної системи через вагу дернового покриття, квадратний метр якого може складати від 100кг до 800кг.
Конструкція даху з дерну повинна мати належну гідроізоляцію, функцією якої буде не лише захист будинку від вологи, а й попередження проростання коренів рослин. Також обов’язковим є інсталяція дренажної системи та торф’яного шару, який накопичуватиме воду для підтримки рослин.
Дерновий дах потребує постійного догляду як за самою системою покрівлі, так і за рослинами, що на ній мешкають. Це вимагає значних коштів та часу, результатом наявності яких може стати неповторна ексклюзивність будинку за рахунок справжнього саду на його даху.
Вартість дернової крівлі починається від 50$ за м2. Вартість робіт по облаштуванню складе від 100$/ м2.
В даній статті ми розглянули найбільш популярні матеріали покриття даху, проаналізували плюси та мінуси, особливості монтажу та експлуатації, оцінили приблизну вартість облаштування тієї чи іншої покрівлі.
Підводячи підсумок, можна сказати, що всі сучасні матеріали для покрівлі мають непогані показники довговічності, які при професійному монтажі та правильній експлуатації складають не менше 50 років. Найбільш практичними та привабливими з естетичної точки, на нашу думку, залишаються природні матеріали, такі як натуральна черепиця, комиш та гонт, вартість облаштування будинку якими все ще не є доступною для кожного власника приватного житла.
В наступній статті ми проаналізуємо ще одне важливе питання будівництва приватного будинку.