Загальна концепція приватного будинку
Якщо останнім часом Вас не полишає думка про будівництво приватного будинку, Ви втомилися від міського шуму й давно мрієте спостерігати за дітьми, просто дивлячись у вікно, то, ймовірно, Ви за крок від прийняття рішення про створення власного житлового проекту.
Надзвичайно широкий вибір технологій будівництва та будівельних матеріалів, що використовуються сьогодні, дозволяють створювати екологічно чисте житло з високим рівнем комфорту та низькими експлуатаційними затратами.
Проте є й інша сторона питання. Така насиченість ринку часто призводить до того, що майбутній власник приватного будинку ніяк не може вирішити, яким має бути його сімейне «гніздечко»: цегляним, дерев’яним чи каркасним, які матеріали обрати для даху та теплоізоляції, яка система опалення є оптимальною.
Перед тим як перейти безпосередньо до вибору матеріалів необхідно визначити, якими якостями повинен володіти сучасний сімейний будинок, щоб приносити радість власникам з року в рік.
По-перше, при виборі матеріалів слід звертати увагу на їх екологічність. За словами екологів, повітря в наших оселях в рази брудніше, ніж на міських вулицях. Головна причина – це використання матеріалів, які не відповідають екологічним нормам. Тому при виборі матеріалів, обов’язково вимагайте висновок СЕС з приводу відсутності шкідливих речовин в складі матеріалу.
По-друге, низькі експлуатаційні витрати є обов’язковим критерієм сучасного житла. Це стосується в першу чергу витрат енергоресурсів на підігрів води, опалення приміщення взимку та його охолодження в жарку пору року, що визначають в подальшому розмір комунальних рахунків.
Матеріали, що будуть використані в процесі будівництва, повинні бути енергоефективними, з низькими показниками теплопровідності. Важлива роль відводиться основному матеріал для стін та перекриттів, вікнам та системі утеплення будинку.
По-третє, будинок має бути довговічним й прослужити на благо Вашій родині десятки років, бути стійким до морозів та спеки, шквалів, весняної відлиги тощо. Тому технологія будівництва та будівельні матеріали мають бути міцними та витривалими, при можливості – з гарантією від виробника.
Визначившись з критеріями нашого приватного будинку, можемо перейти безпосередньо до вибору матеріалів, які можна сьогодні знайти на ринку.
Основний матеріал. Сучасні будинки можуть бути цегляними, дерев’яними або каркасними. Яку з цих технологій оберете Ви буде залежати від Ваших вподобань та матеріальних можливостей.
Як правило, будинки з цегли та дерева на порядок дорожчі за каркасний будинок, який по праву вважається бюджетним варіантом. Якщо ж Ви стоїте перед вибором між двома останніми, то радимо звернути увагу на цеглу Поротерм (Porotherm), що представляє собою порожнисті керамічні блоки для стін та перекриттів.
Зовнішні стіни з порожнистих керамічних блоків не потребують додаткового утеплення, оскільки їм характерні відмінні термоізоляційні властивості. Секрет термоізоляції цегли Поротерм полягає в великій кількості маленьких порожнин, заповнених повітрям, які отримують за рахунок додавання в глиняну суміш стружки з деревини, що під час обпалення цегли згорає.
Керамічні блоки здатні приймати як природну енергію сонця, так і зберігати внутрішнє тепло в приміщенні. Тому цегляні будівлі повільно охолоджуються взимку, та зберігають достатню прохолоду влітку.
Найкраще для кладки цегляних блоків підходить теплий розчин з перлітовим піском.
Зовнішній шар. Незамінною при облицюванні будинку стане фасадна (облицювальна) керамічна цегла. Завдяки широкій гамі відтінків можна створювати будинки різних кольорів та фактур.
Цей матеріал зручний як в роботі, так і в експлуатації, адже має високу міцність та морозостійкість.
Покриття даху. Наступним важливим кроком є вибір матеріалу для покриття даху. Одним з найпоширеніших в даному сегмент є керамічна черепиця. Це натуральний матеріал, що виробляється з гончарної глини методом обпалювання в печі при температурі 1000 °С.
Керамічна черепиця стійка до дії хімічних речовин, не піддається окисленню і має високий опір до атмосферних явищ. Водопроникність у такої черепиці низька, а це означає, що рівень морозостійкості дуже високий. Крім всього цього, керамічна черепиця вогнестійка, відноситься до екологічно чистих матеріалів і характеризується тривалим терміном служби.
Теплоізоляція даху. Питання утеплення даху потребує особливої уваги, оскільки саме через цю частину будинку відбуваються найбільші втрати тепла. При якісній та надійній теплоізоляції відбувається суттєва економія енергії за рахунок зменшення втрат тепла.
При виборі утеплювача для утеплення даху чи мансарди слід звернути увагу на піну Айсінін (ICYNENE®), відносно новий матеріал на вітчизняному ринку.
Пінний утеплювач вже більше 20 років використовується в Канаді, США, Європі та Японії для утеплення даху, підлоги, фасаду, внутрішніх стін та комплексного утеплення каркасних будинків.
Теплоізоляція підвального приміщення. Для теплоізоляції підвального приміщення, яке є ще одним джерелом втрат значної частини тепла, доцільно використовувати піноскло. Цей пористий матеріал характеризується низькою теплопровідністю й високою механічною міцністю, що в декілька разів вища, ніж у волокнистих матеріалів і пінопласту.
Вода не завдає на піноскло жодної дії так як піноскло складається з герметично замкнутих комірок, а матеріал стінок – звичайне силікатне скло. Воно не втягує вологу і не пропускає її, й при використанні у відгороджувальній конструкції створює додатковий бар’єр від води. При пошкодженні гідроізоляції не допускає розповсюдження води, як у вертикальному, так і в горизонтальному напрямках.
Водостійкість піноскла дозволяє йому на протязі довгого часу запобігати утворенню льоду, забезпечувати повний захист від корозії і якісну терморегуляцію. Піноскло стійке до дії як прісної, так і солоної води.
Гарантований строк експлуатації блоків з піноскла з збереженням значень фізичних характеристик матеріалу дорівнює терміну експлуатації будівлі.
Система опалення повинна поєднувати в собі низькі затрати з високою ефективністю. Тобто, необхідно з найменшими втратами передати тепло у приміщення будинку.
Для цього доцільно використовувати систему, що поєднує твердопаливний та електричний котли та акумулятори теплоносія. Таке поєднання, як показує досвід, є одним з найефективніших способів для забезпечення мінімальних витрат.
Незамінним також стане водяне опалення через підігрів підлоги. По-перше, з водонагрівальними підлогами не доводиться турбуватися про захист від електромагнітного поля та про необхідну потужність електроживлення (до 30–50 кВт на котедж). По-друге, при нинішньому співвідношенні вартості гарячої води та електроенергії капітальні витрати на водяне опалення підлоги окупляться через 7–12 років –і надалі (а підлога розрахована на 50 років) воно буде дешевшим.
Такий спосіб опалення дозволяє економити енергоресурси за рахунок нижчої температури теплоносія та забезпечувати додатковий комфорт у приміщеннях.
Для початкового підігріву води, так само як і для забезпечення гарячого водопостачання можна використовувати сонячні колектори, які забезпечать Ваш будинок гарячою водою навіть в зимовий період, а влітку з їх допомогою можна підігрівати буферні ємності та навіть басейни. Використання сонячних колекторів дозволяє покривати до 80% річних потреб в гарячій воді та до 50 % в опаленні.